AKP’li Yıldırım’dan HÜDA-PAR yorumu: Söylemlerinde sıkıntı olabilir ama kabul etmek zorunda değiliz

AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, 14 Mayıs seçimlerinde milletvekili adaylarını kendi listelerinden dahil ettikleri HÜDA-PAR ile ilgili, “Teröre bulaşmış bir yapıları yok. Söylemlerinde sıkıntı olabilir ama biz onların söylemlerini kabul etmek zorunda değiliz. Kaldı ki ‘Türkiye’nin üniter yapısına karşı değiliz, bayrağına karşı değiliz’ diyorlar.” ifadelerini kullandı.

AKP’li Yıldlrım, NTV canlı yayınına katılarak gündeme ilişkin sorulara yanıt verdi. Cumhur İttifakı’na dahil olmayan ancak seçimlere AKP listesinden dahil olan HÜDA PAR hakkında sorulan soruya Yıldırım şu yanıtı verdi:

“Biz söylenene itibar ederiz”

“‘Terör örgütü Millet İttifakı’nı destekliyor’ deyince hemen bu soru ardından otomatik geliyor bize. Bir kere HÜDA PAR hangi terör faaliyetini yapmış, kimi öldürmüş? Hizbullah ile alakamız yok diye açıkladılar, biz niyet okuyuculuğu mu yapıyoruz. Genel Başkanı çıktı dedi ki ‘Bizim Hizbullah ile alakamız yok’ bitti. Biz söylenene itibar ederiz. Ne zamana kadar aksi ispatlanana kadar. Teröre bulaşmış bir yapıları yok. Söylemlerinde sıkıntı olabilir ama biz onların söylemlerini kabul etmek zorunda değiliz. Kaldı ki ‘Türkiye’nin üniter yapısına karşı değiliz, bayrağına karşı değiliz’ diyorlar. Anayasanın belirlediği hususlara bizim bir itirazımız yok diyorlar. Öyle diyorlar da bunların kafasında başka şeyler var. Şüpheyle amel olmaz.”

“Yaparsın yapamazsın derken insanlar akın akın oraya gidiyor ve olaylar çıkıyor”

Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na Erzurum’da düzenlenen saldırı hakkında, “Olay sonrası Vali ve Belediye Başkanını aradım. Sayın İmamoğlu, Erzurum’a esnaf ziyareti için geleceğine dair teşkilatı yazılı bir bilgi veriyor yetkililere, gelince esnaf ziyareti yapmaktan vazgeçiyor. Aracın üzerinde miting yapmaya karar veriyor. İl Seçim Kurulu ve Valiliğin belirlediği miting alanı var. Oraya gidip yapması isteniyor. ‘Yok diyor ben Yakutiye’de burada yapacağım’ diyor. Yaparsın yapamazsın derken insanlar akın akın oraya gidiyor ve olaylar çıkıyor.

“Senin ne ayrıcalığın var?”

Bunu onaylayamayız ama bu nasıl gelişti. Doğal tepki midir? Nedir? Bu açığa çıkacaktır. Ancak sorumluluk sahibi siyasetçilerin de kurallara uyması gerekir. Sana neresi deniliyorsa git orda yap, senin ne ayrıcalığın var? Sokaklar bir gerginlik peşinde değil.

“Bizdeki seçimler bütün dünyanın takdirini kazanmıştır”

Türkiye’ye haksızlık yapılıyor. Bazı iddialar her seçimde olur, iktidar partisi daha fazla imkan kullanıyor, diğerleri kullanamıyor. Bu her ülkede olur. Bizdeki seçimler bütün dünyanın takdirini kazanmıştır. Uluslararası kuruluşlar ‘Türkiye seçim yapmada ve çok yüksek katılımlı seçim yapmada bir numara’ dediler.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir