Sudan ordu komutanı Burhan: Ateşkes olmadan diyalog yarar getirmez

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve ordu komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, “İsyan ihanettir. İsyancılar, hizmet tesislerini işgal ettiler, meskun mahallere girerek insanların hürriyetlerini ve mallarını gasbettiler, hayatlarını alt üst ettiler. Yerleşim yerlerinden çıkmadan ve başkentteki askeri mevcudiyetini sonlandırmadan HDK ile müzakerelerin bir anlamı yok. Ateşkes olmadan siyasi diyalog yarar getirmez” dedi.

Burhan, HDK’nin herhangi bir askeri mevkide bulunmadığına ancak varlıklarının meskun mahaller ve hizmet tesisleriyle sınırlı olduğuna dikkati çekti.

Burhan, şunları söyledi:

Ordunun başkentte HDK varlığını sonlandırmaya yakın olduğunu iddia eden Burhan, “Barışçıl çözüm, ülkedeki siyasi krizi çözmenin en iyi yoludur” değerlendirmesini yaptı.

MÜZAKERELER

Sudan ordusu ve HDK temsilcileri, Suudi Arabistan ve ABD‘nin Sudan’daki taraflarca etkili bir ateşkes sağlanması, genişletilmiş müzakereler için bir zaman çizelgesi belirlenmesi ve acil insani yardımların ulaştırılmasının kolaylaştırılması çabaları kapsamında Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde 6 Mayıs’ta ön görüşmelere başlamıştı.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Cidde’deki görüşmelerde Sudanlı tarafların “halkın acılarının hafifletilmesi için insani yardımların ulaştırılmasına yönelik bir güvenlik anlaşmasına varılması ve zorunlu hizmetlerin yeniden sağlanması konusunda sorumluluklarını teyit ettiğini” bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir