Havva Kuvvetlerinde dikkat çeken foto… 15 Temmuz’dan sonra bir ilk

Milli Savunma Bakanlığı tarafından son paylaşılan videolarda Türk Hava Kuvvetleri pilotlarının eskisi gibi yeşil tulum giymeye başladığı ortaya çıktı. Son yıllarda pilotlar, Türk Yıldızları ve SoloTürk gibi özel görevler dışında lacivert renkli uçuş tulumu kullanıyordu.

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi Tolga Özbek’in blogunda yer alan habere göre havacılığın ilk günlerinden bu yana askeri pilotlar ‘uçuş tulumu’ olarak adlandırılan üniformayı kullanıyor. Tüm dünyada askeri pilotlar tarafından kullanılan uçuş tulumları, tek parça olması ve çok sayıda cebi bulunması ile pilotların kokpitte rahat hareket etmelerini sağlıyor.

Özel dokunan, yanması geciktirilmiş kumaştan dikilen tulumlar aynı zamanda pilot uçağını terk ettiğinde dış alanda ısı koruması sağlayacak özelliklerde tasarlanmış durumda.

Yeşil renk, dünyada bir çok hava kuvveti tarafından tercih edilen renklerin başında geliyor. Örneğin ABD Hava veya Deniz Kuvvetleri pilotları, Ortadoğu gibi çöl iklimine sahip bölgelerde görev yapacakları durumlarda haki veya bej gibi tonlara sahip tulumları tercih edebiliyor.

MAVİ UÇUŞ TULUMU

15 Temmuz darbe girişimine kadar Türk Hava Kuvvetleri’nde pilotlar yeşil renkli tulum kullanıyordu. Yeni düzenleme ile birlikte pilotlara Türk Hava Kuvvetleri’nin aynı amanda üniforma rengi olan lacivert renkte tulumlar hazırlanarak dağıtılmaya başlandı.

Mavi tulumla ilgili olarak yapılan eleştirilirden biri de eğer pilotun su üzerinde atlaması gerekirse renk nedeniyle arama kurtarma ekiplerinin tespitte güçlük çekeceğiydi.

Aradan geçen 7 yılın ardından Hava Kuvvetleri tekrar yeşil uçuş tulumlarına döndü. Son çekimlerde bazı pilotların yeşil, bazılarının da mavi tulum giydiğini görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2018’de yapılan ilk Teknofest için İstanbul Havalimanı’na Gulfstream G550 uçağının kokpitinde, F-16’lar eşliğinde inmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mavi uçuş tulumu ile poz vermişti.

Halen Kara ve Deniz Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı pilotları yeşil tulum giyiyor. Jandarma Genel Komutanlığı pilotları ise siyah tulum kullanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir