İki ile daha hızlı tren geliyor! Sınır kapısına kadar gidecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, Van’la ilgili uçak seferleri konusunda taleplerin olduğunu söyleyerek, “Türk Hava Yollarının özellikle Anadolu Jet’in kiraladığı yabancı uçakların yurtiçinde uçmasıyla ilgili Kabotaj Kanunu’nda bir düzenleme yaptık, o konuda biraz rahatlama olacak ve sefer sayılarını muhtemelen bir miktar da artırmış olacağız” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifinin ilk 13 maddesi kabul edildi. Bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Bakan Uraloğlu, özetle şunları söyledi:

“Özellikle bakanlığımıza tahsis edilmiş olan ödeneklerin önemli bir bölümü ya da ihtiyacı kadarı depremle ilgili yapıların iyileştirilmesinde kullanılmıştır. Erzurum’u Karadeniz’e bağlayacak olan Kop, Vauk, Dallıkavak ve Kırık tünellerini 2025 ve 2026 yıllarında bitirerek hizmete açmayı planlıyoruz.

SINIR KAPISINA KADAR HIZLI TREN

Yine, Siirt- Pervari yoluyla ilgili çalışmalarımıza başladık. Buna mevsimin müsaade ettiği şartlarda devam ediyoruz. Van feribot seferleriyle ilgili bir talep var. Şu andaki Van feribot seferleriyle ilgili hani şu an ihtiyacı karşılıyor diye düşünüyoruz ama yeni bir ihtiyaç oluşması durumunda bunu da karşılamış oluruz. Hızlı tren inşallah önce Gaziantep’e, ondan sonra da Şanlıurfa’ya devam edecek. Ovaköy Sınır Kapısı’na kadar devam edecek, projesini yaptık, çalışmalara başlıyoruz.

YHT 2025 YILINDA FAALİYETTE

57 havalimanımızdan 50 tanesi karbon salımıyla ilgili dünyada ikinci ülke olarak sertifika aldı. Yüksek hızlı trenlerle ilgili 160 kilometrelik elektrikli tren üretimini tamamladık, 225’inin prototipine çalışıyoruz, 2025 yılında inşallah bu projeyi de hayata geçireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir