Kira Krizinde İlan Sayıları Yığılmayı Gösteriyor: Kiralık İlanlarında Tepki Çeken İfadeler

Kiraların barınma krizine dönüştüğü günümüzde Cumhurbaşkanı Erdoğan dahi kürsüden ev sahiplerinin vicdanına seslenirken, kiracıların sorunları bitmiyor. Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu, 2023 Kasım Kiralık Konut Raporu’nu açıkladı. Raporda veriler ilgi çekti.

Kaynak: https://ankahaber.net/haber/detay/kad…

Kadıköy Geçinemiyoruz Platformu’nun hazırladığı raporda, 30 Kasım 2023 itibarıyla internet sitelerindeki kiralık ilanlarındaki veriler önemliydi.

Kasım ayında geçen yılın aynı ayıyla kıyaslandığında kiralık konut sayısındaki yüzde 83 artış oranına karşın, fiyat artışları nedeniyle 20 bin TL ve altı ilan sayısında yüzde 46 azalış görüldü.

Asgari ücretin altında kalan 8 bin 500 TL ile 10 bin TL arasında kiralık ev ilanlarının sayısı 6 olurken, bu daire ilanlarından 3’ünün 1+0 Stüdyo daire olduğu, 2 tanesinin de kentsel dönüşüm bölgesi olan Fikirtepe’de olduğu belirtildi.

İlanlardan bir tanesinin bodrum katta, penceresiz olmasına karşın ilanında ‘havalandırmalı’ ve ‘Göz kamaştırıcı 35 m2 genişliğinde’ yazması 9 bin TL kira istenmesi tepki çekti.

İlan sayısında toplamda artış olurken, 12-15 bin TL arasındaki ilan sayısı 151’den 22’ye düşerek, 20-30 bin TL arasındaki ilan sayısının ise 221’den 628’e yükseldiği görüldü. Kira sorunlarının çözümüne yönelik de sunulan öneriler şu şekilde oldu:

  • Kuruluş amacı yoksulların, düşük gelirlilerin konut ihtiyacını karşılamak olan TOKİ’nin yeniden sosyal konut üreticisi haline gelmesi, konut kooperatiflerinin desteklenmesi.

  • Boş tutulan konutların vergilendirilmesi. 

  • Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtların toplam kapasitesi 780 bin, her 11 öğrenciden yalnızca 1’i devlet yurtlarına yerleşebiliyor. Yurt kapasitesi artırılarak, öğrencilerin kira yardımı alması. 

  • Kiralık konutlara acilen üst sınır getirilmesi. 

  • 10 yıllık kiracı yasası ve 5 yıllık kiracılar için açılan kira tespit davalarını kapsayan Borçlar Kanunu’nda maddelerin düzenlenmesi.

  • Asgari ücretin geçim ücreti olarak ele alınması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir