Küba’nın Washington Büyükelçiliği’ne molotof kokteyli atıldı

Küba’nın ABD’nin başkenti Washington’dak büyükelçiliğine 24 Eylül Pazar akşamı iki molotof kokteyli atıldı. Sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) üzerinden açıklama yapan Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla, olayı ‘terör saldırısı’ olarak değerlendirilerek saldırıda kimsenin zarar görmediğini aktardı.

Rodriguez Parrilla, şöyle konuştu: “24 Eylül akşamı ABD’deki Küba Büyükelçiliği, 2 molotof kokteyli atan bir kişinin terör saldırısının hedefi oldu. Çalışanlar zarar görmedi. Detaylar araştırılıyor. Bu, Küba’nın diplomatik misyonuna düzenlenen ikinci saldırı. Nisan 2020’de Washington’da bir kişi bir saldırı tüfeği kullanarak büyükelçiliğe birkaç el ateş açmıştı. Küba karşıtı bu gruplar (saldırılarının) cezasızlık ile sonuçlanacağını hissettiğinde teröre başvuruyor; Küba, ABD’li yetkilileri bu konu hakkında defalarca uyardı.”

BÜYÜKELÇİLİK 2015 YILINDA YENİDEN AÇILMIŞTI

Reuters’ın haberine göre, söz konusu saldırı Birleşmiş Milletler (BM) 78’inci Genel Kurulu için ABD’nin New York kentinde bulunan Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel’in ülkesine dönmesinden saatler sonra gerçekleşti. 1961 yılında kesilen ABD-Küba diplomatik ilişkileri 2015 yılında büyükelçiliğin tekrar açılmasıyla yeniden başlamıştı.

Eylül ayının başında ABD ve Kübalı yetkililer Washington’daki üst düzey görüşmelerde ilerleme kaydedildiğini açıklamıştı. Küba’nın temel endişesinin ülkenin ABD’nin ‘terörün devlet sponsorları’ listesinde kalması ve Joe Biden yönetiminin Soğuk Savaş sırasında uygulanmaya başlanan ekonomik ambargoyu devam ettirmesi olduğu ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir