Vatikan’ın açılımına rağmen Gana’daki eşcinseller hayatlarından endişeli

Sekiz aydır birlikte yaşayan çift, ilişkilerini kız kardeş gibi davranarak gizleyerek geçiriyorlar, hatta cinsel yönelimleriyle ilgili şüpheler nedeniyle düşmanlığa dönüşebilecek dedikodularla yüz yüze kalıyorlar.

İsminin açıklanmaması koşuluyla Reuters’a konuşan 27 yaşındaki lezbiyen kadın, “Emniyette değiliz” diyor.

Onların durumu, Aralık ayında Papa Francis tarafından onaylanan ve Roma Katolik rahiplerinin aynı cinsiyetten çiftlere kutsamalar yapmasına izin veren tarihi bir kararın yardımıyla gerçekte çok da değişmedi.

Kay, “Afrika piskoposlarında özellikle güçlü bir direnç ve bazı durumlarda reddetmeyle karşılaşan bu adım, Katolikler arasında Gana’da eşcinsel topluluğun kabul edilmesi yerine hoşnutsuzluk yarattı” diyor.

Gana Katolik Piskoposlar Konferansı, Vatikan’ın isteğini yerine getiremeyeceklerini söyledi. Baba Dominic Maximilian Ofori, Papa’nın duruşunun birçok Ganalı Katolik’i kızdırdığından korktuğunu Reuters’a söyledi.

Ocak ayında Papa Francis, kararının yol açtığı geri tepkiye açıkça atıfta bulunarak Afrikalıların “özel bir durum” olduğunu söyledi.

HALK ADALETİ

Eski bir Metodist olan ve LGBTQ+ savunucusu olan Kay, gelen tepkilere şaşırmadı ve Ganalı eşcinsel insanların hala açıkça yaşamak ve kendilerini tanımlamak için mücadele ettiğini gördüğünü söyledi.

“Eğer ben ve partnerim sokakta el ele tutuşamıyorsak, bir kutsamanın ne anlamı var” derken, “Açıktan kendimizi tanımlamasak bile, bazı insanlar, dedikodulara dayanarak bize zihinsel veya hatta fiziksel olarak zarar verebilirler” dedi.

Gana’daki LGBTQ+ insanların maruz kaldığı istismar hakkında kapsamlı veri yok, ancak yerel haberler, şüpheli eşcinsel ve transgender kişilerin ülke genelinde halk adaletiyle karşılaştığı raporlarla dolu. Bu tür olaylardan birkaçı mahkemelere ulaşıyor.

Kay, Papa’nın kararına karşı çıkmanın, eşcinsel ilişkileri ve transgender olmayı ve LGBTQ+ haklarına ilişkin her türlü savunuyu daha da cezalandıran bir yasa tasarısının hızla geçmesi için çağrıları artırdığını söyledi.

Ülkede eşcinsel ilişki üç yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Hristiyan, Müslüman ve geleneksel liderlerden oluşan bir koalisyon, çoğu yasama organı üyesi olan, LGBTQ+ haklarını tanıtmayı on yıl hapis cezasıyla cezalandıran yeni yasayı destekledi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir